‌بایگانی ماهانه

بایگانی فیلم: اردیبهشت 1395

در روزهاي ششم و هفتم جشنواره كن چه اتفاقاتي افتاد؟

«خريدار شخصي»، به كارگرداني اوليويه آساياس كارگردان فرانسوي با بازي كريستن استوارت بازيگر آمريكايي هم  به طور رسمي در بخش مسابقه اصلي روي پرده رفت. هرچند تعدادي از منتقدان روز دوشنبه در نمايش مطبوعاتي اين فيلم آن را هو كردند، اما تماشاگران جشنواره روز سه‌شنبه واكنشي مشتاقانه نشان دادند، به طوري كه بعد از پايان فيلم به مدت پنج دقيقه ايستاده استوارت و آساياس را تشويق كردند. ديروز براي اولين بار جشنواره كن به شور و هياهو افتاد. دو دستگي كه از اولين روز جشنواره تا به حال اتفاق نيافتاده بود. "خريدار شخصي" دومين فيلم استوارت در جشنواره كن امسال است. ستاره 26 ساله سري فيلم‌هاي «توايلايت» در «كافه سوسايتي» به كارگرداني وودي آلن كه فيلم افتتاحيه كن بود هم بازي كرده است. بازيگر آمريكايي پيش از اين در 2014 نيز در "ابرهاي سيلس ماريا" با آساياس همكاري كرد و براي كار خود در آن فيلم اولين بازيگر زن آمريكايي شد كه جايزه سزار فرانسه را دريافت كرد. خيلي‌ها در كن اعتقاد دارند كار او در فيلم جديد از فيلم قبلي هم بهتر است.
31ارديبهشت1395 0


در روزهاي چهارم و پنجم جشنواره فيلم كن 69 چه اتفاقاتي افتاد؟

اما بدون شك اسپيلبرگ و عوامل فيلم جديدش «BFG» ستاره روز چهارم جشنواره كن بودند. استيون اسپيلبرگ، كاتلين كندي، ژرمين كلمنت، ربكا هال، پنلوپه ويلتون و رابي بارنهيل در كنار غول مهرباني يعني مارك رايلنس عوامل ساخت آخرين اثر اسپيلبرگ روي فرش قرمز رفتند و در نشست خبري اين فيلم اسپيلبرگ با يادآوري اين كه اين فيلم را با اقتباس از كتاب مشهور رولد دال نويسنده فقيد ادبيات كودك كه سال 1982 منتشر شد ساخته، از ديگر كتاب‌هاي محبوب اين نويسنده در ميان مردم چون «جيمز و هلوي غول‌پيكر»، «ماتيلدا» و «كارخانه شكلات سازي» ياد كرد. او در پاسخ به سوال يك روزنامه‌نگار مبني بر اين كه وقتي فيلم را مي‌ساخت از احساسات ضدسامي رولد دال اطلاع داشت، پاسخ مثبت داد و گفت: من به داستان اين نويسنده كار داشتم و اصلا به من ارتباطي ندارد كه وي چه باورهايي داشت، يا مي‌توانست داشته باشد. اين كتاب كه درباره يك دختر بچه يتيم و يك غول بزرگ مهربان است كه در سرزمين غول‌ها زندگي مي‌كند، آنقدر پيام زيبا و مثبتي داشت كه تصميم گرفتم اين فيلم را جلوي دوربين ببرم.»
28ارديبهشت1395 2

رتبه‌بندي 10 دوره برتر جشنواره فيلم كن

 
1994- چهل و هفتمين دوره جشنواره فيلم كن
عناوين مهم بخش مسابقه: «پالپ فيكشن» (كوئنتين تارانتينو)، «سه رنگ: قرمز» (كريشتوف كيشلوفسكي)، «زير درختان زيتون» (عباس كيارستمي)، «La Reine Margot»(پاتريس شرو)، «Exotica» (اتوم اگويان)، «The Browning Version» (مايك فيگيس)، «خاطرات عزيز» (ناني مورتي)، «زيستن» (ژانگ ييمو)، «وكيل هادساكر» (جوئل و ايتان كوئن)، «خانم پاركر و محفل شرور» (آلن رودولف)
يكي از بامزه‌ترين افتتاحيه‌ها و اختتاميه‌هاي تاريخ كن. كمدي اسكروبال قدرنديده كوئن‌ها، «وكيل هادساكر» فيلم افتتاحيه جشنواره و حاضر در بخش مسابقه بود و «Serial Mom» جان واترز با بازي كتلين ترنر به آن پايان داد. هيئت ژوري اين سال، متشكل از كلينت ايستوود در راس آن، به همراه كاترين دنو، كازو ايشي‌گورو و لالو شيفرين –چه شود!- در كمال تناسب به سر مي‌بردند تا جايزه نخل طلاي امسال در نهايت به فيلم دوران‌ساز تارانتينو رسيد كه چند سال پيش در بخش دوهفته كارگردانان با «سگ‌هاي انباري» ظاهر شده بود. با وجود اينكه «پالپ فيكشن» ديگر عناوين حاضر در جشنواره را به نوعي از سر راهش برداشت اما آن‌ها هم خالي از لذات خود نبودند؛ البته كم هم نيستند: «خاطرات عزيز»، «Exotica»، «سه رنگ: قرمز»و«براي زندگي» ژانگ ييمو كه شايد اگر زمان ديگري به كن مي‌رسيد از اقبال بهتري برخوردار بود
29ارديبهشت1395 0در سه روز اول جشنواره فيلم كن 69 چه اتفاقاتي افتاد؟

«هيولاي پول» در بخش خارج از مسابقه اكران شد. (Money Monster) به كارگرداني جودي فاستر و تهيه‌كنندگي و بازيگري جورج كلوني و جوليا رابرتز توسط منتقدان فيلمي معمولي ارزيابي شد.  كنفرانس‌هاي مطبوعاتي پس از نمايش فيلم با حضور كارگردان‌ها و بازيگران به روال هميشگي تشكيل شد. جوليا رابرتز، جورج كلوني و كارگردان اين فيلم جودي فاستر روي فرش قرمز رفتند و در كنفرانس مطبوعاتي با خبرنگاران صحبت كردند. كنفرانس مطبوعاتي جنجالي يكي از سنت‌هاي هميشگي جشنواره كن است. امروز در اولين كنفرانس مطبوعاتي خبرساز، صحبت‌هاي انتقادي و سياسي جورج كلوني به تيتر اول گزارش‌هاي خبري فستيوال تبديل شد. «دانلد ترامپ رئيس جمهور امريكا نخواهد شد.» اين جمله‌اي بود كه كلوني در كنفرانس مطبوعاتي فيلمش خطاب به خبرنگاران گفت و توضيح داد كه ظهور كسي مثل ترامپ و پيشروي او تا به اينجا، تا اندازه زيادي به خاطر سياست‌هاي غلط شبكه‌هاي كابلي خبري در امريكاست
26ارديبهشت1395 3


استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز