‌فیچر

 

30 شخصيت برگزيده سريال‌هاي شبكه تلويزيوني HBO - بخش پنجم

(2011-) Game of Thrones/ دنريس تارگريان
درباره‌ كاراكتر: دنريس طوفان زاد از خاندان تارگريان (اميليا كلارك)، وارث راستين تاج و تخت آهنين و دختر پادشاه ديوانه، ايريسِ درگذشته، است. كاليسي با گيسوان نقره فامش و با آن مشي اژدها وار‌ و فتوحات‌اش بر شمشيرها و قلب‌هاي مردمي كه به آنها مي‌رسد، لحظه به لحظه در حال قوي‌تر شدن است.
بهترين لحظه: وارد مذاكره شدن با تاجر برده‌اي كه بارها با زبان والرياني به او توهين كرده، غافل از اينكه والريان زبان مادري دنريس است. كاليسي پيشنهاد مي دهد كه برترين اژدهايش را در ازاي كل لشكر تاجر معامله كند. تاجر به خيال اينكه زرنگي كرده است، پيشنهاد را مي‌پذيرد. در آخرين لحظه كاليسي به آخرين كلام تحقيرآميز او با زبان والرياني پاسخ مي‌دهد و به اژدهايش دستور مي‌دهد كه او را به آتش بكشد.
نقل قول كليدي: "فنا ناپذيران! اربابان را به قتل برسانيد، سربازان را به قتل برسانيد، هر مردي را كه شلاق به دست دارد به قتل برسانيد، اما به هيچ كودكي آسيب نرسانيد. زنجيرها را از هر برده‌اي كه مي‌بينيد باز كنيد!"

12تير1394 1

7 رابطه عاشقانه بيادماندني «بازي تاج و تخت»

لرد كوماندر جوان يادش مانده بود تاوانِ اين بلوغ كاريزماتيك و گيرا را، دختري وحشي از آن سوي ديوار‌ها داده است؟ دختري كه به عنوان بهترين كمان‌گير وحشي‌ها در برابر مرد جوان، تيرهايش يك به يك خطا رفتند تا سرانجام‌ِ عاشق و معشوق بكشد به بالاي ديوار. ايگريتِ خشمگين كمان را تا ته كشيد. جان اسنو، ما و خودش به‌خوبي مي‌دانستيم اين بار اگر بزند ديگر هرگز خطا نمي‌زند. اما اگر بزند و اين اگر آنقدر طولاني شد كه تيري از چله اولي، پسربچه جواني به انتقام مادر و پدرش (يا شايد نجات مرد جواني كه آن شب بسيار دليرانه جنگيده بود) سينه دختر را شكافت و ايگريت بر فراز ديوار فرو افتاد. همان‎جايي كه جان اسنو در گريز از همه نقطه ضعف‌ها و زخم‌هاي كهنه‌اش به آن پناه برده بود، در آغوش مرد جوان تا هم او و هم ديوار را از قيد و بندهاي كهنه آبا و اجدادي رها كند.

03تير1394 27

25 شروع هيجان‌انگيز سينماي آمريكا در سه دهه اخير - بخش دوم

بالا – UP - 2009
داستانِ اتمامِ يك رابطه، در طول دهه‌ها، شامل دوستيِ دوران كودكي، ازدواج، سقط جنين، روياهاي دست نيافته، مرگ و سوگواري – و همچنين اكثرا در سكوت. اشك‌ها زود جاري شدند و قلب‌ها شكسته، و فقط پنج دقيقه است كه وارد يك فيلم انيميشن شده‌ايم. پيكسار در نقطه‌ي اوجش.

25خرداد1394 3

12تير1394 1

03تير1394 27

25خرداد1394 3

20خرداد1394 1

27ارديبهشت1394 11

21ارديبهشت1394 0

27اسفند1393 6

26فروردين1394 14

18اسفند1393 28

05دي1393 3

03دي1393 8

17دي1393 0

07دي1393 16

06دي1393 0

25آذر1393 2

30 شخصيت برگزيده سريال‌هاي شبكه تلويزيوني HBO - بخش چهارم

(2010-) Boardwalk Empire/ ناكي تامپسون
درباره‌ كاراكتر: اقتباسي آزاد از شخصيتي واقعي در آتلانتيك سيتي، ناكيِ بد‌دهن (استيو بوشمي) در هر دو منصب سياستمدار و گنگستر به اهالي محدوده‌ي زير سلطه‌اش خدمت مي‌كند. زندگي دو وجهي او به مثابه‌ي اهرمي در خدمت منافع اوست، مردم‌اش او را دوست دارند و دشمنان‌اش از او مي‌ترسند.
بهترين لحظه: لحظه‌اي نه چندان كامل اما همچنان شايان تقليد. جيمي كنار يكي از ميز‌هاي رستوران با ناخدا مواجه مي‌شود و نگاه سرد و نافذ ناكي پيش‌زمينه‌اي است براي آنچه اتفاق خواهد افتاد. ناكي يكي از ظالمانه‌ترين تهديدات خود را رو مي‌كند، "من سر قول‌هام مي‌مونم جيمز، و الان مي‌خوام يه قولي به تو بدم. من نابودتون خواهم كرد، همه‌تون رو." بــــعله.
نقل قول كليدي: "همه ما بايد براي خودمون تصميم بگيريم كه با چه حجمي از گناه مي‌تونيم زندگي كنيم."

26خرداد1394 1

داستان يك ترانه - بخش سيزدهم / Read My Mind از The Killers

خيلي‌ها اين ترانه را تحت تأثير شديد بروس اسپرينگستين مي‌دانند و از روابط نزديك برندون فلاورز و بروس در دوران قبل از تهيه‌ي آن دم مي‌زنند. به هر تقدير، آلبوم Sam’s Town و به ويژه اين ترانه، The Killers را از انگ "زيادي بريتيش بودن" كه منتقدين آمريكايي در مورد آلبوم قبلي آنها (Hot Fuss)  كرده بودند، خلاص كرد و راه The Killers را براي تبديل شدن به يكي از مهم‌ترين گروه‌هاي آلترنيتيو راك آمريكا هموارتر نمود.

08تير1394 0

شخصيت‌هاي زن ماندگار سينماي ايران - طوبي/ گلاب آدينه در زير پوست شهر (رخشان بني‌ اعتماد)

طوبي كه محكوم است به از نو شروع كردن، آن هم در زماني كه ديگر تاب و تواني برايش باقي نمانده باز هم خودش را نمي‌بازد و وقتي اشك‌هاي شرمندگي عباس را مي‌بيند بي‌درنگ مي‌گويد: "فداي سرت. مي‌خوام چيكار، خونه‌ام وقتي خونه‌ست كه بچه هام دور و برم باشن." كسي طوبي را نفهميد وقتي روي بالاترين پله ايستاد و دستانش را حايل بين طلبكاران و پسرش ساخت و در حالي كه سرفه مي‌كرد فرياد زد "من رو بكش از رو جنازه من رد شو" تا پسرش بتواند از راه پشت بام فرار كند.

17ارديبهشت1394 1

فيلم‌هاي ماه - مهمترين فيلم‌هايي كه به نمايش در مي‌آيند (مي 2015)

داستان فيلم با همان سوپرهيروهاي پيشين شكل گرفته است؛ آيرون من (رابرت داوني جونيور)، هالك (مارك رافولو)، ثور (كريس همثورث)، كاپيتان امريكا (كريس اونز)، بلك ويدو (اسكارلت جوهانسون)، هاوكي (جرمي رنر) و البته اضافه شدن يك بدمن جديد كه نام فيلم را با خود يدك مي‌كشد: اولترون با صداي فوق‌العاده جيمز اسپيدر.

13ارديبهشت1394 1

داستان يك ترانه - بخش دوازدهم/ Paranoid Android از ريديوهد

آنها هنوز شعري نداشتند تا اين كه تام يورك، شب بلند و بدفرجامي را در يك كلاب لس‌آنجلسي گذراند؛ او نشئه‌ي كوكائين و در محاصره‌ي افراد روي صحنه بود كه دعوايي درگرفت. يورك مي‌گويد "آدمايي كه اون شب ديدم مثل شياطيني بودن از يه سياره‌ي ديگه. هر كدوم سعي داشتند يه چيزي از من بكَنند. خودمو گير افتاده اون وسط حس مي‌كردم و از طرف ديگه حس مي‌كردم كه بخشي از اون لحظه‌ام."

10ارديبهشت1394 5

پل تامس اندرسون از فيلم‌هايي كه در ساخت «فساد ذاتي» تاثير گذاشته‌اند، مي‌گويد

"كري گرانت. نكته ‌اصلي فيلم خود اوست. اگر فيلمي را با آيفون ساختي و كري گرانت در آن بود، باز هم كار خيلي خوبي خواهد بود. فقط كافي‌ست او را در فيلم قرار دهي. بقيه چيزها خود به خود حل خواهد شد."

11فروردين1394 0

پيشنهاد نوروزي؛ فيلم‌هاي كمدي كه دوست‌شان داريم: Silver Linings Playbook/ دفترچه اميدبخش (ديويد او راسل)

دفترچه ‌اميدبخش يك فيلم جذاب و زندگي‌بخش است. يك كمدي رمانتيكِ بالغ اما ساختارشكن كه جاهايي از زير چارچوب قواعد اصلي در مي‌رود اما در نهايت به اساس ژانر وفادار است. در دل يك داستان درباره مردي جوان با اختلال رواني و دختري آسيب‌ديده و عصبي، شما به جهاني وارد مي‌شويد كه در آن آدم‌ها مدام در حال ترميم‌ و ارتقا هستند.

06فروردين1394 8

10 فيلم پرفروش سينماي ايران در سال 93

طبقه حساس - كمال تبريزي/6ميليارد و 300ميليون تومان
تا قبل از اكران «شهر موش‌ها2» تبريزي برنده بزرگ گيشه بود. مثلث تبريزي-عطاران-قاسم‌خاني اين فيلم در اوج نيستند اما همچنان كمدي كه محصول آنها باشد خوب مي‌فروشد. ماجراي مردي كه متوجه مي‌شود زنش در يك قبر دو طبقه دفن شده و طبقه بالا هم يك مرد نامحرم است.

24اسفند1393 4

7 «دوبله فيلم» به ياد ماندني تمام دوران

بربادرفته: اولين فيلم خارجي كه ديدم. تازه مدرسه رفته بودم. لباس‌هاي پفدار اسكارلت و قصه عاشقانه فيلم هر دختر بچه‌اي را مي‌تواند مجذوب كند. آن سكانس اولين برخورد اسكارت و رت در كتابخانه برايم مثل يك گنج بود. وقتي اسكارلت عصباني گلدان را پرت مي‌كرد و رت باتلر سرش را از پشت مبل بيرون مي‌آورد و با صدايي كه كاملا برازنده نيشخند كلارك گيبل بود مي‌گفت: «جنگ شروع شده؟»

22اسفند1393 5

13 ديالوگ برگزيده از 13 اپيزود فصل سوم House of Cards/ خانه پوشالي

قسمت سيزدهم:
تو لبخند مي‌زني و با بقيه دست مي‌دي و بچه‌هارو مي‌بوسي. روي استيج كنار من مي‌ايستي و بانوي اول كشور خواهي شد. اگر همه اين كارها رو انجام بدي، اهميتي نمي‌دم كه در خلوت خودت همه‌شون رو بالا بياري.

21اسفند1393 5

10 فيلمي كه قبل از تماشاي فساد ذاتي (پل تامس اندرسون) بايد ببينيد

The Long Goodbye - 1973
شايد نتوان مثالي بهتر از آلتمن براي انقلاب در ژانر پيدا كرد و به‌زعم بسياري خداحافظي طولاني كامل‌ترين اثر اوست. اقتباس از رمان محصول 1953 ريموند چندلر كه توسط لي براكت (كه فيلمنامه خواب بزرگ را نيز نوشته) به‌روز شده و توسط بازيگران دهه هفتادي و كارگرداني آلتمن با داستان و شخصيت اصلي‌اي كه گويي از سري فيلم‌هاي پر از دود و مواد "چيچ و چانگ" بيرون آمده است. اما آلتمن كار خودش را بلد بود و مي‌دانست كه چگونه ايده‌هاي درخشان خود كه در تضاد با سنت قديمي ژانر بود را به نمايش گذارد.

25فروردين1394 1

10 شخصيت مهم سريال‌هاي كمدي تلويزيون دولتي ايران در دو دهه اخير

زهتاب ِ‌در حاشيه، آدمي ملموس است. قابل لمس نه از اين منظر كه عين اين شمايل را هر روز مي‌بينيم بلكه مي‌توان رد پرنگش را در رفتار آدم هاي مثلاموجه جامعه پيدا كرد. او آدمي است كه بدون زحمت به مال و اموال رسيده و حالا خودش را محق مي‌داند در جزئي‌ترين مساله يك بيمارستان دخالت كند. در قسمت‌هاي اول، دوگانگي شخصيت، از زهتاب كاراكتري جذاب ساخته بود؛ جايي كه تظاهر مي‌كرد مايل به حفظ بيمارستان است و در عمل قصد فراري دادن دكترها و فروش آن را داشت

24فروردين1394 3

شخصيت‌هاي زن ماندگار سينماي ايران - رويا / هديه تهراني در كاغذ بي‌خط (ناصر تقوايي)

مراسم صبحگاهي درست مثل سابق در قصر خيالي رويا برگزار مي‌شود و در صحنه پاياني فيلم مي‌بينيم تلفن زنگ مي‌زند، رويا بدون توجه به آن، به اتاقي مي‌رود كه جهان انتظارش را مي‌كشد. درب اتاق بسته مي‌شود و همه چيز به حالت اوليه بازمي‌گردد با اين تفاوت كه رويا بعد از گذشتن از همه آن شك و ترديدها، حالا بيشتر لايه‌هاي زيرين زندگي خود را مي‌شناسد.

15اسفند1393 3

بهترين ترانه‌هاي موسيقي ايران در سال 1393/ بخش چهارم: جز از محسن چاوشي

چاوشي بيشتر از همه قطعات در «جز» كنترل صدايش را دارد و ترانه و موسيقي و صداي چاوشي حسابي با هم چفت شده‌اند. اينجا صداسازي‌ها اصلا روي اعصابتان نيستند و همه چيز به اندازه و باسليقه است.

14اسفند1393 3

فيلم‌هاي ماه - مهمترين فيلم‌هايي كه به نمايش در مي‌آيند (مارچ 2015)

Cinderella (2015
يكي از عناوين گل‌درشت اين ماه. براساس همان قصه‌ي معروف دختركي كه شاهزاده را عاشق خود كرد، اين‌بار به صورت live-action. قصه سيندرلا از 1898 تاكنون بارها مورد اقتباس قرار گرفته كه از نمونه‌هاي معروف آن مي‌توان به سيندرلا (1950،همان نسخه انيميشن معروف)، سيندرفلا (1960،از بهترين‌هاي جري لوئيس)، سه آرزوي براي سيندرلا (1973) و سيدني وايت (2007) اشاره كرد. سيندرلاي امسال را كنت برانا كارگرداني كرده و كريس وايتس (درباره پسر، مورچه‌ها) فيلم‌نامه آن را نوشته است.

12اسفند1393 0

استفاده از تمامی مطالب 7فاز تنها با ذکر منبع و درج پیوند مجاز است.

طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی وبسایت توسط گروه ماز